Τη χρήση του δικαιώματος αρνησικυρίας (βέτο) συνιστά η Ελληνική Λύση στην προσεχή Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ. Οπως επισημάνει στην ανακοίνωσή του το κόμμα: «Εάν στην επερχόμενη σύνοδο κορυφής η Ε.Ε δεν σταθεί έμπρακτα στο πλευρό μας με την επιβολή σκληρών κυρώσεων στην Τουρκία, η Ελλάδα έχει ένα και μοναδικό όπλο στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Το Βέτο. Είναι όπλο "πυρηνικό" και ήρθε η ώρα η γερμανική κυβέρνηση επιτέλους να το αντιμετωπίσει. Η Νέα Δημοκρατία όμως θα το χρησιμοποιήσει; Διότι δυστυχώς η επιρροή της Γερμανίας στη Νέα Δημοκρατία είναι τεράστια.»
Ελληνική Λύση: Να βάλει βέτο η Ελλάδα στη Σύνοδο Κορυφής
![Διαμαντής Σεϊτανίδης](/sites/default/files/styles/square_tiny/public/2020-12/Seitanidis%20Diamantis.jpg?itok=PDzPiJmQ)
![Κυριάκος Βελόπουλος](/sites/default/files/styles/main/public/2020-12/velopoulos.jpg?itok=6LZrm-g-)