Θεαματική ήταν η αύξηση του τζίρου των καταλυμάτων στο τρίτο τρίμηνο του 2021, σύμφωνα με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, τα οποία συνάδουν με τα στοιχεία για τις τουριστικές εισπράξεις που ανακοίνωσε η Τράπεζα της Ελλάδος.
Συγκεκριμένα, για το σύνολο των επιχειρήσεων του κλάδου καταλυμάτων, ο κύκλος εργασιών το τρίτο τρίμηνο 2021 ανήλθε σε 3, 612 δισ. ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 125,9% σε σχέση με το τρίτο τρίμηνο 2020.
Η μεγαλύτερη αύξηση παρατηρήθηκε στην Περιφερειακή Ενότητα Μυκόνου (244,2%) και η μικρότερη (63,8%) στην Περιφέρεια Αττικής.
![τζίρος καταλυμάτων](/sites/default/files/styles/default/public/2021-11/%CF%84%CE%B6%CE%AF%CF%81%CE%BF%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD.png?itok=GSuzZePK)
Μεγάλη ήταν η αύξηση του τζίρου και στην εστίαση, με τον κύκλο εργασιών να ανέρχεται σε 2,313 δισ. ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 36,5% σε σχέση με το τρίτο τρίμηνο 2020.
Η μεγαλύτερη αύξηση στον κύκλο εργασιών παρατηρήθηκε στην Περιφερειακή Ενότητα Σαντορίνης (145,3%) και η μικρότερη αύξηση (4,7%) στην Περιφερειακή Ενότητα Ευβοίας.
![τζίρος εστίασης](/sites/default/files/styles/default/public/2021-11/%CF%84%CE%B6%CE%AF%CF%81%CE%BF%CF%82%20%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82.png?itok=x62N1GnY)