Στο νοσοκομείο «Παπαγεωργίου» της Θεσσαλονίκης νοσηλεύεται ένα βρέφος 35 ημέρων με κορονοϊό, όπως έκανε γνωστό ο ακτινολόγος, Χρήστος Παπαστεργίου. Το μωρό διακομίσθηκε από την Καβάλα, αφού κρίθηκε απαραίτητη η νοσηλεία του, ενώ η κατάσταση της υγείας του παραμένει καλή.
Ο γιατρός έκρουσε το «καμπανάκι του κινδύνου» για την ραγδαία αύξηση κρουσμάτων και διασωληνωμένων στην εκπομπή του Open TV, «Ώρα Ελλάδος», με τον Γιάννη Φώσκολο και την Αλεξία Τασούλη.
«Δυστυχώς η εφημερία επιβεβαιώνει ότι μπαίνουμε στο 4ο κύμα. Ξεκινήσαμε τον Ιούλιο με 1-2 εισαγωγές και στη χθεσινή εφημερία ξεπεράσμε τις 30. Αυτοί οι αριθμοί δείχνουν ότι η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεφεύγει. Στη ΜΕΘ δυσκολεύει η κατάσταση, αλλά ακόμα δεν είναι στο «κόκκινο». Νοσηλεύονται 13 και 2-3 ειναι κάτω των 40 ετών. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που νοσηλεύονται είναι ανεμβολίαστοι, σε ποσοστό που ξεπερνάει το 90%. Κι αυτό είναι το μήνυμα που πρέπει να σταλεί. Όσοι έχουν εμβολιαστεί κινδυνεύουν πολύ λιγότερο» σημείωσε ο κ. Παπαστεργίου.