EEφτασαν το απόγευμα της Δευτέρας στη Ρόδο οι 189 τουρίστες από την Ολλανδία οι οποίοι θα συμμετάσχουν στο αποκαλούμενο και «πείραμα της Ρόδου». Οι διακοπές των Ολλανδών επισκεπτών θα ολοκληρωθούν τη Δευτέρα 19 Απριλίου. Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, οι Ολλανδοί που θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα είναι διαφόρων ηλικιών.
Θα έχουν δύο συνοδούς και όλοι τους θα έχουν ήδη κάνει μοριακό τεστ με αρνητικό φυσικά αποτέλεσμα τρεις ημέρες πριν και λίγο πριν φύγουν κατά τη διάρκεια της ημέρας αναχώρησης θα υποβληθούν και σε rapid test. Αυτό αποτελεί προϋπόθεση για να ταξιδέψουν.
![Εφτασαν στη Ρόδο οι Ολλανδοί τουρίστες](/sites/default/files/styles/default/public/2021-04/ollandoi-rodos-proti.jpg?itok=TXHdYzCu)
Σύμφωνα με τις οδηγίες, τρεις ημέρες πριν φύγουν από τη Ρόδο θα υποβληθούν και πάλι σε μοριακό τεστ και λίγες ώρες πριν ταξιδέψουν θα κάνουν ξανά ένα rapid test. Σημειώνεται ότι την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσουν και όσοι άλλοι θα βρίσκονται μέσα στο ίδιο αεροπλάνο και αυτό για ευνόητους λόγους.
![Έως τις 19 Απριλίου θα μείνουν στο νησί οι Ολλανδοί επισκέπτες](/sites/default/files/styles/default/public/2021-04/ollandoi-rodos-triti.jpg?itok=Q3YKqqBj)
Οι τουρίστες θα μπορούν να κινούνται ελεύθερα μέσα στους κοινόχρηστους χώρους του ξενοδοχείου Mitsis Grand Beach Hotel που θα τους φιλοξενήσει για μία εβδομάδα, ενώ πιθανόν να υπάρχουν και κάποια μικρά event για την ψυχαγωγία τους. Άλλοι πελάτες δεν θα υπάρχουν.
![Οι Ολλανδοί δεν θα φύγουν καθόλου από το ξενοδοχείο τους](/sites/default/files/styles/default/public/2021-04/ollandoi-rodos-defteri.jpg?itok=kS0nNQ_Y)
Εντός του ξενοδοχείου θα ακολουθούν τις οδηγίες και τα μέτρα που προβλέπουν τα νέα πρωτόκολλα για τον κορονοϊό.
Οι τουρίστες θα ενημερωθούν ότι θα πρέπει να τηρήσουν αυστηρά τους κανόνες, κάτι που αποτελεί προϋπόθεση για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.