Προβληματισμένος από την έκταση της διασποράς του νέου κορονοϊού στην Αττική εμφανίστηκε ο καθηγητής Πνευμονολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλος του ιατρικού δυναμικού του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν» Στέλιος Λουκίδης.
Μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό open είπε χαρακτηριστικά πως αυτή τη στιγμή η Αττική υφίσταται το μεγαλύτερη πίεση από την αρχή της πανδημίας.
«Φαινόταν, oυδέποτε δεν κατάφερε να κατεβάσει τον αριθμό των κρουσμάτων σε τέτοιο επίπεδο ώστε να είναι ελεγχόμενος. Με κάποιους αποσταθεροποιητικούς παράγοντες, όπως η ενδοοικογενειακή διασπορά, οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα», αναφέρει ο καθηγητής.