Το 2021 είναι έτος απογραφής του πληθυσμού, ωστόσο και αυτή η δραστηριότητα θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως, για την αποφυγή της περαιτέρω διασποράς του κορονοϊού. Την απογραφή θα πραγματοποιήσει η ΕΛΣΤΑΤ, στο πλαίσιο του ετήσιου στατιστικού προγράμματος 2021.
Αν και ο αρχικός σχεδιασμός προέβλεπε τη διενέργεια της απογραφής με τον παραδοσιακό τρόπο, οι έκτακτες συνθήκες που δημιούργησε η πανδημία άλλαξαν τα σχέδια και έτσι η φετινή απογραφή του πληθυσμού και κατοικιών θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά και όπου αυτό δεν είναι δυνατό, η συλλογή στοιχείων θα γίνει με συνέντευξη τηλεφωνικά ή με φυσική παρουσία, τηρώντας βέβαια τα απαραίτητα μέτρα.
Η διαδικασία αναμένεται να ξεκινήσει τον Μάιο και να έχει ολοκληρωθεί έως το τέλος του έτους.