Οπως κάθε μέρα, έτσι και σήμερα η Αττική κατακτά την αρνητική πρωτιά των κρουσμάτων, ωστόσο σήμερα η Θεσσαλονίκη βρίσκεται μια ανάσα από το Λεκανοπέδιο και θεωρείται θέμα χρόνου να την ξεπεράσει.
Βέβαια, για ακόμα μια μέρα η Αττική δίνει πολύ λιγότερα από το ένα τρίτο των κρουσμάτων του κοροναϊού, με το Λεκανοπέδιο να συγκεντρώνει σήμερα μόλις 496 μολύνσεις, ωστόσο έντονη ανησυχία προκαλεί η Θεσσαλονίκη, στην οποία σε αντίθεση με την Αττική τα κρούσματα παραμένουν ιδιαίτερα ψηλά, αφού σήμερα «δίνει» 423.
Αναλυτικά η κατανομή
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/%CE%BD%CE%BD%CE%BD%CE%BD%CE%BD.png?itok=1yXQVL2T)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/%CE%BC%CE%BC%CE%BC%CE%BC%CE%BC%CE%BC.png?itok=TRfj3tGj)